İzmir’e yılda 71.8 milyon m3 içme suyu

Ege’nin incisi İzmir’e son 21 yılda 29 milyar 469 milyon liralık yatırım yaptıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “217 tesisin inşasını tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunduklarını söyledi. İzmirliler için çalışmaya devam edeceğiz” dedi

İzmir’e yılda 71.8 milyon m3 içme suyu

Ege’nin incisi İzmir’e son 21 yılda 29 milyar 469 milyon liralık yatırım yaptıklarını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “217 tesisin inşasını tamamlayarak vatandaşın hizmetine sunduklarını söyledi. İzmirliler için çalışmaya devam edeceğiz” dedi

İzmir’e yılda 71.8 milyon m3 içme suyu
08 Şubat 2024 - 12:02

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.
 
İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşam kaynağı suyun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan içme suyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.
 
“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân verirken yaptığı taşkın koruma tesisleri ile taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarına karşı mücadele ediyor.
 
Köklü kurumsal geçmişi 1914 ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif Balta, ‘’Biz maziden atiye uzanan, tarihini ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesi üzerine inşa eden köklü geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953’de kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ''Su Vatandır'' anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirdi. Tamamlanan projelerle 71 milyon dekar arazi sulamaya açıldı, 2 milyon hektar alan taşkınlardan korundu. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu sağlandı. Güç ve ilhamını milletimizden alan DSİ hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmayı sürdürecek’’ diye konuştu.
 
İklim ve toprak yapısıyla İzmir’in Türkiye’nin en verimli ovalarına sahip olduğunu belirten DSİ Genel Müdürü Balta, “Yılda 3-4 kez verim alınabilen verimli toprakları, elverişli iklimi ile İzmir, Türk tarımının dünya ile rekabetinde önemli misyona sahip. Bu bilinçle 21 yıl önce başlatılan çalışmalarla İzmir’e 29 milyar 469 milyon 750 bin 927 liralık yatırım yaptık. 217 tesisi vatandaşımızın hizmetine sunduk” dedi.
 
İzmir’e 21 yılda 7 içme suyu tesisi inşa ederek kentin 2040’a kadar içme suyu problemini çözdüklerini belirten Balta, ‘’Hizmete alınan tesislerle 1 milyon 232 bin kişinin günlük su ihtiyacının karşıladık. Bu tesislerden İzmir’e yılda 71.8 milyon m3 içme suyu sağladık” diye konuştu
 
DSİ olarak İzmir için yatırım seferberliği başlattıklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda kent genelinde 38 baraj, 8 gölet, 8 de yeraltı depolama tesisi inşa ettiklerini söyledi. İzmir’in depolama hacminin bu tesislerle 558.81 milyon m3’e çıktığını açıklayan Mehmet Akif Balta, 4 baraj projesinin inşaat, 2 projenin yatırım, 9 projenin ise planlama aşamasında olduğunu söyledi.
 
İzmir’i Türk tarımının lokomotif kentlerinden biri olarak gördüklerini anlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Hayata geçirdiğimiz 44 sulama tesisi ile hem ülke ekonomisine katkı sunmayı, hem de İzmirli üreticilerin refah seviyesini artırmayı hedefledik. 493 bin 510 dekar araziyi modern sulamaya açtık. Yıllık 2.94 milyon lira zirai gelir artışı sağladık” dedi.
 
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla son 21 yılda İzmir kent genelinde tam 111 dere ıslah ve taşkın koruma projesi hayata geçirdik. 102 yerleşim birimi ile 113 bin 670 dekar arazide su baskını riskini minimize ettik’’ diye konuştu.
 
Küçük Menderes havzasında verimi artırmak için başlatılan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri projesi çalışmalarının hala devam ettiğini kaydeden DSİ Genel Müdürü Balta, “109.500 dekar arazinin tescil işlemlerini tamamladık. 17.100 dekar alandaki çalışmalarımız da devam ediyor. Proje tamamlandığında K. Menderes havzasında toplam 126.600 dekar verimli tarım arazisi daha rantbl bir hale gelecek” dedi.  Projeden 26 yerleşim biriminin faydalandığını söyledi.
 
Çalışmaların süreceğini vurgulayan Genel Müdür BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında İzmirlilerden, tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum