Turgutlu'da Çevre Katliamı Var!

Manisa’nın Turgutlu ilçesine bağlı Musalaryeniköy yakınlarında bulunan Turgutlu Biyogaz fabrikasında çevre felaketi devam ediyor. Bu durumdan rahatsız olan bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, "Turgutlu'da kimse yok mu?" dedi.

Turgutlu'da Çevre Katliamı Var!

Manisa’nın Turgutlu ilçesine bağlı Musalaryeniköy yakınlarında bulunan Turgutlu Biyogaz fabrikasında çevre felaketi devam ediyor. Bu durumdan rahatsız olan bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, "Turgutlu'da kimse yok mu?" dedi.

Turgutlu'da Çevre Katliamı Var!
13 Mayıs 2022 - 17:02

Manisa’nın Turgutlu ilçesine bağlı Musalaryeniköy yakınlarında bulunan Turgutlu Biyogaz fabrikası tarafından tarlalara dökülen sıvı atıklarda çevre felaketi devam ediyor. Turgutlu Biyogaz fabrikası tarafından açılan ve sıvı atıkların döküldüğü çukurlarla tarım arazileri ve sular zehirleniyor.

Bölgede çiftçilik yapan köylülerin ihbarı üzerine haberini yaptığımız ve CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen'in ve ulusal basının da yankı uyandıran çevre felaketinde köylülerin tepkileri dinmiyor. Daha öncesinde tarlasına sıvı atık dökülen ve sonrasında verim alamayan vatandaşlar, "Bu atıklar tarlalara dökülürken, vatandaşlar mağdur olurken bunları gören bir yetkili yok mu? Turgutlu'da kimse yok mu? Bizim sorunlarımızla ilgilenecek. Burada tarım arazilerimiz katlediliyor" diyerek yetkililere seslendi.

Buradan firmaya ve yetkililere bir kez daha sesleniyoruz;

  • Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün tarlalara dökülmesinin sakıncalı olduğu belirtilen raporuna rağmen neden bir şeyler yapılmıyor?
  • Bu atıklar tarlaları ve yeraltı sularına karışmıyor mu?
  • Sıvı atıkları tarlalarda nasıl biriktirdiniz?

Ne olmuştu?

Yaşanan çevre felaketi ile birebir ilgilenen ve vatandaşları uyaran Musalaryeniköy Muhtarı Yıldıray Aktaş, felaketin durdurulması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenmişti. Yıldıray Aktaş, Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeleri vatandaşlara duyurarak,, "Çiftçilerimizin dikkatine! Biyogaz tesisi atıklarının yapılan analizi sonucunda tuz içeriğinin yüksek olduğu tespit edilmiş olup, tarım arazilerinde tuzluluk sorunu yaratacağından dökülmesi uygun değildir. Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü" açıklamasını yaptı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa'nın Turgutlu ilçesi Musalaryeniköy'ü yakınlarındaki biyogaz tesisinde incelemelerde bulunarak, " Geçtiğimiz günlerde Turgutlu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, bu sıvı maddenin tarlalara dökülmemesi gerektiğini açıkladı. Dökülen maddenin içinde yüksek oranda tuz olduğu için tarlalara zarar verdiği aşikardır. Tarlalara dökülen madde yıllarca tarlalara zarar verecek. Bu maddeyi dökmek kesinlikle yasaktır. Ben bu konuyu medyadan öğrenince Ankara'dan ilk uçakla Turgutlu'ya geldim. Yerinde incelemelerde bulundum. Bundan sonra bu konunun takipçisi olacağım. Elimden ne geliyorsa bu konu için bölgede yaşayan vatandaşlarımız için yapacağım" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum