"Kanunlar Herkes İçin Geçerli Değil mi?"

Eski manken ve oyuncu Çağla Kubat’ın Çeşme Alaçatı’da bulunan sörf okulunda imara aykırı düzenlemeler yapması Çeşmelilerin tepkisini çekti.

"Kanunlar Herkes İçin Geçerli Değil mi?"

Eski manken ve oyuncu Çağla Kubat’ın Çeşme Alaçatı’da bulunan sörf okulunda imara aykırı düzenlemeler yapması Çeşmelilerin tepkisini çekti.

12 Mayıs 2021 - 09:56


Alaçatı da bir süredir sörf okulu işleten Çağla Kubat’ın okulun bulunduğu alanda depo amaçlı kullanılan yapılar, konteynır yapıları, spor salonu, tesis bütününe hizmet eden bir çok yapı inşa ettiği ortaya çıkmıştı. Alanda inşa edilen yapıların, 7121 sayılı Kıyı Kanunu’na, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na, 3194 sayılı İmar Kanunu’na aykırı olduğunu belirten Çeşmeliler, söz konusu yapılaşmanın imara aykırı olduğunu söylediler.  Kaçak yapılaşmanın çevre ve görüntü kirliliğine de neden olduğunu belirten Çeşmeliler yetkilileri görevlerini yapmaya çağırdı. Okulun bulunduğu alanın 2019 yılındaki ve şu andaki halinin fotoğraflarını basın mensupları ile paylaşan Çeşmeliler, “ Alanın 2019 yılındaki fotoğrafları elimizde mevcut. O zaman bu kaçak yapıların hiç biri yoktu. Çağla Kubat iki yıl içinde alanda çok sayıda imara aykırı yapı yaptı. Şu andaki halini de görüyorsunuz. Böyle giderse yenileri de ilave edilecek. Yetkililerin bu kaçak yapılaşmaya dur demesi gerekiyor. Doğal yapıyı korumaya yönelik kanunlar herkes için geçerli değil mi? Bu yapılaşmaya kim göz yumuyor?” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Alaçatı’daki bu yapılaşmanın durdurularak bir an önce eski haline getirilmesi gerektiğini belirten Çeşmeliler, “ Öncelikle Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir deki yetkililerini göreve davet ediyoruz. Bir an önce müdahale edip alanı 2019’daki eski haline getirsinler. Kimse Alaçatı’dan daha önemli olamaz. Son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan  Alaçatı’yı korumak, çirkinleşmesini önlemek hepimizin görevi.” diyerek duygularını ifade ettiler.
Kaçak yapılaşma ile ilgili şikayetlerin odaındaki isim Çağla Kubat’ın konu ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum