Başkan Arda "Mücadele değişik alanlarda devam edecek."

İzmir’in Çernobili olarak anılan Gaziemir Emrez Mahallesi’nde Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın öncülüğünde gerçekleşen ‘Duran Adam’ eylemi Mayıs ayından itibaren 3 ay boyunca her cuma günü Başkan Arda, mahalleli ve çevrecilerin desteği ile gerçekleşti. Eylemde 3 aylık sürecin sonuna gelindiğini söyleyen Başkan Arda “Mücadele değişik alanlarda devam edecek.” dedi.

Başkan Arda "Mücadele değişik alanlarda devam edecek."

İzmir’in Çernobili olarak anılan Gaziemir Emrez Mahallesi’nde Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın öncülüğünde gerçekleşen ‘Duran Adam’ eylemi Mayıs ayından itibaren 3 ay boyunca her cuma günü Başkan Arda, mahalleli ve çevrecilerin desteği ile gerçekleşti. Eylemde 3 aylık sürecin sonuna gelindiğini söyleyen Başkan Arda “Mücadele değişik alanlarda devam edecek.” dedi.

Başkan Arda
31 Temmuz 2021 - 14:42

ay boyunca her cuma gününde radyasyon seviyesinin normalin 219 katı fazla radyasyon yayan eski kurşun fabrikasındaki radyoaktif atıkların bulunduğu Emrez Mahallesi’nde Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Kemalpaşa Belediyesi Başkanı Rıdvan Karakayalı ve birçok destekçi ile nükleer alarm tehlikesini belirten alarm sesi eşliğinde 1 dakika durma eylemi yapıldı.

İzmir’in Çernobil'i olarak biline Emrez Mahallesi’ndeki ‘Duran Adam’ eylemine katılan Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, İyi Parti ve Memleket Partisi’nin İlçe Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ,Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Kent Konseyi’nin değerli temsilcileri ve vatandaşa desteklerinden dolayı teşekkür eden Başkan Arda, “ Doğamıza sahip çıkıyoruz. Bir taraftan buradaki nükleer atıkların temizlenmesi için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin ilk bilinen nükleer atıkları burada. Doğa ve çevremiz hızla tüketiliyor.

Bir taraftan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in Gediz'in temizlenmesi ile ilgili üç dört günlük yaptığı bir eylem vardı. Bir taraftan nehirlerimiz kirleniyor. Bir taraftan topraklarımız kirleniyor, bir taraftan yer altı sularımız eksiliyor ve kirleniyor bundan daha acısı iki üç gündür takip ediyorsunuz Türkiye'de yaklaşık 50 noktada orman yangınları çıkarıldı. Bilinçli olarak çıkarıldığını düşünüyorum çünkü bir günde 50 noktada yangın başlaması mümkün değil.

 

Emrez Mahallesinde ‘Sessiz Çığlık'

14 yıldır Gaziemir’in Emrez Mahallesi’ndeki nükleer atıkların temizlenmesi için mücadele verdiklerini ifade eden Başkan Arda,” Burada yaptığımız çok masum bir eylem, sessiz bir çığlık, buradaki tehlike devletin kurumları tarafından tespit edilmiş ve yaklaşık 14 yıldır mücadelesi veriliyor.” dedi ve yapılması istenen nükleer temizliğin maliyeti hakkındaki sorular şu şekilde cevap verdi; “ Hiç bilmiyorum. Vali beyin açıklamaları var çalışmalar yapılıyor diye ama ne çalışmalar yapılıyor biz bilmiyoruz. Bir çalışma yapılıyorsa bize de bilgi vermeleri gerekiyor içimizin rahatlaması için. Çevre Bakanlığının, Devletin el koymasını istiyoruz. Bu toprağa el koyup, Devlet eli ile temizlenmesini istiyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin gücü bunu yapmaya yetecek güçtedir.

Burada sorun para değil, burada yaşayan insanların sağlığı. 14 yıl önce tespit ediliyor, öncesini bilmiyoruz. Bu atıkların nereden ne zaman geldiğini dahi bilmiyoruz.

Başkan Arda, Emrez Mahallesi nükleer atıktan arındıktan sonra mahalle sakinlerinden özür mahiyetli olarak ve yitip giden ağaçların anısına Emrez Mahallesine nükleer tehlikeye dikkat çekilmek için nükleer temalı bir park yapılmasını ve ağaçlandırılmasını doğru bulduğunu söyledi.

Başkan Arda, son olarak günlerdir Ülkenin dört bir yanında süren yangınlar hakkında konuştu,” Ormanlar için ciğerlerimiz yanıyor izlediğim videolar içler acısı. Hayvanlar kurtarılmış ama yiyecek yemleri içecek suları kalmamış her taraf yanmış bitmiş. İnşallah tez zamanda bu yangınlar söndürülür.

İzmir’in Çernobil'i olarak bilinen Gaziemir’in Emrez Mahallesinde düzenlenen ‘Duran Adam’ eylemine katılan Kemalpaşa Belediyesi Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Çevre dünyanın bir geleceğidir, önce bunu hatırlatmak istiyorum” diyerek sözlerine devam etti “Böyle bir atığı burada bırakıp gitmek insanlığa aykırıdır, insan yaşantısını hiçe saymaktır. Gaziemir Belediye Başkanımıza katılıyorum, bunun bir an önce devlet eli ile bu ulusal sorunu en kısa sürede tertemiz etmesi gerekiyor.” dedi ve katılımcılara böyle bir eylemi destekleyip bilinçli davrandıkları için teşekkür etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum