Özlem Çerçioğlu farkını gösterdi
Cemil DİRİM

Cemil DİRİM

Özlem Çerçioğlu farkını gösterdi

11 Mayıs 2020 - 09:16

Koronavirüs salgını yerel yönetimlerin önemini bir kez daha farketmemize neden oldu. Krizin başladığı günden bu yana valilik ve kaymakamlıklar kadar Belediyeler de vatandaşların sorunlarının çözümü için seferber oldu. Bir çok kentte belediyeler daha çok vatandaşa ulaştı. Çünkü Halkla iç içe olan belediyelere vatandaşların taleplerini iletmeleri daha kolaydı. Zaten mülki amirlerin oluşturduğu Vefa Grupları’nda belediyeler de yer alıyordu. Kurulduğu günden bu yana yerinden yönetimi savunan AK Parti’nin bu süreçte belediyeleri arka planda bırakmak istemesi hanesine eksi olarak yazıldı.
Koronavirüsü nedeni ile uygulanan sokağa çıkma yasağı belediyelerin yolları asfaltlamaları, altyapı ile ilgili gerekli çalışmaları yapmaları için fırsat oldu. İşimiz gereği çok sayıda belediyeden her gün yüzlerce basın bülteni geliyor. Son günlerde bültenlerin ana konusu korona salgınına karşı yapılanlar ile yol ve altyapı çalışmaları. Zorunlu olarak büyük yatırımları askıya alan bir çok belediye bu süreçte sosyal yardımlaşma ve halkla ilişkiler alanında çok başarılı işler çıkarıyor. Halkla iç içe olan, sorunların çözümü için iyi ekipler kurup, koordine eden başkanlar bu dönemin kahramanları oldular. Vatandaşlar, bu sıkıntılı dönemde yanlarında olan, destek olan başkanları ayrı bir yere koyacaktır. Bu süreç siyasete yeni parlayan isimler kazandıran bir dönem olarak anılacaktır önümüzdeki yıllarda. Yerel Yönetimler ile ilgili “Yerel İz Dergisi”ni yayımladığımız için belediyelerin çalışmalarını diğer gazeteci arkadaşlara göre daha yakından takip etmek zorundayız. Bazı belediye başkanları yönettikleri kentlerde yaptıkları ile uzun yıllar sürecek bir başarı hikayesinin temelini atıyorlar. Aralarında yeni seçilmiş bazı genç isimlerin de olduğu başkanları ayrı bir yazı konusu yapacağım.
Bu yazımda bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Daha önce söylediğim gibi her gün yüzlerce basın bülteni geliyor mail adresimize. Bazılarına göz atıp silerken, haber değeri taşıyanları dergimiz de ve haber sitelerimiz de değerlendiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden gelen bir mail dikkatimi çekti. Başlığı, “Aydın Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınında çölyaklıları da unutmadı” idi. İçeriğinde Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin koronavirüs sebebiyle glutensiz ürün bulmakta zorlanan çölyaklılar için yaptıklarını anlatıyordu. Büyükşehir Belediyesi, temin ettiği gıda paketlerini Aydın genelindeki çölyaklılara dağıtıyordu. Bültende,  Kendi kızı da çölyaklı olan Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği Başkanı Nilgün Akçalı, "Bu zor günlerde çölyaklıları düşünmeniz ve 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü'nün öncesinde çölyaklılara böylesi hizmetlerin ulaşması onlar için çok değerli. Hatırlandıklarını ve önemsendiklerini hissetmeleri onlar için çok kıymetli. Duyarlılığından dolayı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na teşekkür ederiz. Koronavirüs salgınının ilk günlerinde herkes yoğun alışveriş yaptığı için vatandaşlar çölyaklıların temel ihtiyaçları olan glutensiz ürünleri de satın aldı. Bu ürünler zaten zor bulunduğu için bunlarla ilgili çeşitli uyarılarda da bulunmuştuk. Şu sıkıntılı ve herkesin motivasyonunun düşük olduğu günlerde böyle bir gıda yardımının gelmesi çölyaklılar için çok güzel oldu. Şu günlerde her şeyle birlikte bizim uygun gıda bulmamız da zorlaştı. Bu ürünlerin fiyatlarının da çok yüksek olması sebebiyle özellikle bu ürünlerin ihtiyaç sahiplerine gitmesi bizler için çok kıymetli oldu. Ayrıca bu ürünleri Büyükşehir Belediyesi Aydın'ın en ücra köşesine bile götürdüğü için ayrıca teşekkür ediyoruz. Bugün arkadaşlarım sabahtan bu yana mutluluklarını sosyal medya üzerinden paylaşıyor"  ifadelerini kullanıyordu. Bu sözlerde iki kelime dikkatimi çekti. “Hatırlanmak ve önemsenmek” kelimeleri Çölyaklılar için glütensiz ekmekten daha çok şey ifade ediyor doğal olarak.
Aydın'daki her çölyaklıya ulaşıldığı ve ihtiyaçlarının giderildiği bilgisi verilen basın bülteninin son bölümünde de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun her zaman çölyaklıların yanında olduklarını belirtip 444 40 09 numaralı “Hızlı Çözüm Merkezi”nin her türlü çözüm için çölyaklılara da açık olduğunu söylediği bilgisi yer alıyordu.
Yazımın başında da belirttiğim gibi bize her gün yüzlerce belediyeden basın bülteni geliyor. Bir çoğunda yapılan güzel hizmetlerden de bahsediliyor. Bize gelen bültenler için de bugüne kadar Çölyaklıların sorunlarını çözmeye yönelik haber içeren bir bülten olmadı.  Sağlık konusunda duyarlık gösteren birisi olarak  diğer belediyelere de örnek olması dileği ile kaleme alma ihtiyacı duydum. Aydınlılar şanslı, çünkü Özlem Çerçioğlu gibi çalışkan ve duyarlı bir belediye başkanları var. Aydınlılar, Özlem Çerçioğlu’nda bizim yeni fark ettiğimiz özellikleri çok önceden keşfettikleri için üç dönemdir oylarıyla başkan seçiyorlar. O da tecrübesi ve duyarlılığı ile toplumun her kesimini “ hatırlayıp, önemseyerek” klasik belediye hizmetlerinin yanında bu tür güzel hizmetlere imza atmaya devam ediyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum