Yerel seçim ile gelen nikah
Ayhan Saltan

Ayhan Saltan

Ayhan Saltan

Yerel seçim ile gelen nikah

14 Aralık 2018 - 12:49

Memleket 24 Haziran seçimleri sonrası o çok arzu edilen ve yaklaşık kırk yıllık uygulama geçmişi olan planın gerçekleşmesi ile baya şenlendi.
Şimdi kendini vekil zannedenler mecliste yer alırken birileri de bu sistemde en özgün ve bağımsız alan olarak gördükleri belediyelere hücum ediyor.
Daha da güzeli bir çekişme var ki evlere şenlik.
Ne mi o?
Ne olacak seçim ittifakları.
11 Ekim 2016 da sahneye konan 16 Nisan 2017 de onaylanan ve 24 Haziran münasebeti ile tasdiklenen başkanlık sistemi gereği ikili parti sistemine geçen yurdumda yaşanan ittifak görüşmeleri. MHP Ak Parti arasında CHP İYİ parti arasında yaşanan evlilik görüşmeleri.
Tamda kız tarafı ne yapacak , olan tarafı ne yapacak pazarlığı.
Bana ilginç  gelen dindarlaşan milliyetçi ve Ülkücülerin yine milliyetçi olaya başlayan dindarlar arasında eriyip Kürt sosu ile servis edilmesi yanında , rakı içen seküler milliyetçi ve Ülkücülerin yine rakı içen azıcıkta din sosu kullanan seküler CHP içinde erimeleri.
Ha bu arada bana Saadet partisini soracak olursanız e biraz inzivaya çekilmek isteyen ve devlet imkanlarını kullanmak istemeyen dindarların sığınacak limanı olması için hayatta kalması lazım gelen dergah derim.
Siz bunları bırakında neler oluyor neler onlara bakın.
İttifak evliliklerinden dolayı Ak Parti den itiraz kabili homurdananlar ile CHP’den aynı şekilde homurdanıp isyan bayrağı açanlar gelecek dönemde var olacaklarını mı zannediyorlar?
Hiç merak etmesinler bu evlilik sistemi çok üretken olur, gidenin yerini alacak milyonlar sahada dolanıyor.
İzmir’de Ak Parti il başkanı Aydın Şengül ile Büyükşehir adayı Nihat Zeybekçi MHP il başkanı Veysel Şahin’i ziyaret ederek nikah akdini yaptılar.
Olayın şenlikli tarafı CHP ile İYİ Parti İzmir arasında yaşanacak.
İYİ Partiden Müsavat Dervişoğlu öğrendiğim kadarıyla İzmir için tam yetkiyi almış.
E nispeten İYİ Partinin iddialı olabileceği ilçelerde var.
En azından meclis üyeliği noktasında beklenti yükseldi.
Bakalım Dervişoğlu fiilen kendisinin tanzim ettiği il yönetimi ile neler yapacak?
Bu işler kızışmışken iddialar çeşitli ama Tire’nin mevcut belediye başkanı Tayfur Çiçek hoca Ak Partiye özelliklede Bakan Bekir Pakdemirli’ye haber göndermiş, bir tek aday olmadığım sizin parti kaldı beni alında sizden de aday olup tarihe geçeyim diye.
Ne yazık ki Fatih Hayali emekli olmadan başkan ben olacağım derse ki demiş hocanın işi zor.
Ne kadar ilginç değil mi, koca İzmir’de Aziz Kocaoğlu yeniden aday olur diye bekliyoruz ya da olmaz yerine Abdül Batur gelir.
Nihat Zeybekçi kaybedeceği bir seçime girmekle ilçelerde bile Ak Partinin hızını ve hevesini kesmişken belki de MHP’li siyasetçilerin yüzü güler de o çok uzak kaldıkları kamu yönetiminde ucundan kenarından yer alırlar diye bekliyoruz.
Dün bir anket şirketi beni aradı, kimi tercih edersin diye.
Vallahi de billahi de büyükşehirde ve ilçede adaya birde beraber çalışacağı ekibe bakıp oy vereceğim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum