Türkiye, “Tarım Gençlerle Yükseliyor” projelerini konuşacak

“Akıllı Tarım”, “Çevre Dostu Tarım”, “Tarımsal Pazarlama, Markalaşma ve İletişim”, “Kırsal Kalkınma” ile “Bitkisel ve Hayvansal Üretim” konularında açılan yarışmayla tarımda sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü arttırmak için çağdaş tarımsal uygulamaları geliştirmek, gençlerin tarım sektörüyle olan ilişkisini güçlendirmek için gençlerin tarımsal alanda yenilik yaratacak ve tarımın farklı çalışma alanları ile entegrasyonunu sağlayacak fikirler üretmeye teşvik edilmesi hedeflendi

Türkiye, “Tarım Gençlerle Yükseliyor” projelerini konuşacak

“Akıllı Tarım”, “Çevre Dostu Tarım”, “Tarımsal Pazarlama, Markalaşma ve İletişim”, “Kırsal Kalkınma” ile “Bitkisel ve Hayvansal Üretim” konularında açılan yarışmayla tarımda sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü arttırmak için çağdaş tarımsal uygulamaları geliştirmek, gençlerin tarım sektörüyle olan ilişkisini güçlendirmek için gençlerin tarımsal alanda yenilik yaratacak ve tarımın farklı çalışma alanları ile entegrasyonunu sağlayacak fikirler üretmeye teşvik edilmesi hedeflendi

Türkiye, “Tarım Gençlerle Yükseliyor” projelerini konuşacak
19 Ocak 2023 - 13:32

İzmir Ticaret Borsası’nın (İTB) tarımsal çalışmalar yapmak isteyen gençlere destek amacıyla bu yıl 7.’si düzenlenen ve geleneksel hale gelen Tarım Gençlerle Yükseliyor Fikir Yarışması sonuçlandı.
 
Beş ayrı başlık altında; “Akıllı Tarım”, “Çevre Dostu Tarım”, “Tarımsal Pazarlama, Markalaşma ve İletişim”, “Kırsal Kalkınma” ile “Bitkisel ve Hayvansal Üretim” konularında açılan yarışmayla tarımda sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü arttırmak için çağdaş tarımsal uygulamaları geliştirmek, gençlerin tarım sektörüyle olan ilişkisini güçlendirmek için gençlerin tarımsal alanda yenilik yaratacak ve tarımın farklı çalışma alanları ile entegrasyonunu sağlayacak fikirler üretmeye teşvik edilmesi hedeflendi.
 
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümede tarımın hayati rolüne dikkat çekerek, “Gençlerimizin tarım ve hayvancılık sektörünün içinde tutulması çözmemiz gereken büyük bir mesele. 132 yıldır İzmir’e ve ülke ekonomisine hizmet eden İzmir Ticaret Borsası olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlarda evrensel değerler ışığında çalışmayı ilke edindik. Başarıların tesadüflerin eseri değil, istikrarlı çalışmaların ürünü olduğuna inanıyoruz. Buradan hareketle, bu yıl 7.’sini düzenlediğimiz ‘Tarım Gençlerle Yükseliyor’ proje fikir yarışmamızla tarım alanında çalışma yapmak isteyen gençleri destekleyerek yaratıcı fikirleri ortaya çıkarmayı amaçladık. İzmir Ticaret Borsası olarak her zaman bu yolda gençlerimizin yanındayız” diye konuştu.
 
Başvuruların tamamlanmasıyla Borsa yönetimi, akademisyen ve resmi kurum temsilcilerinden oluşan jüri, yarışma şartnamesine uygun projeleri belirleyip, değerlendirdi.  “Akıllı Tarım” ve “Çevre Dostu Tarım” olmak üzere iki kategoride birincilik ödülüne layık görülen projeler 10.000’er TL, “Tarımsal Pazarlama, Markalaşma ve İletişim” ve “Çevre Dostu Tarım” kategorilerinde mansiyon alan projeler 4.000’er TL para ödülüne hak kazandı. Jüri tarafından fikri sergilemeye uygun görülen katılımcılar 1.500’er TL sergileme ödülü aldı. Yakın tarihte İzmir Ticaret Borsası organizasyonunda düzenlenecek sergi ve ödül töreni ile ödül ve katılım sertifikaları sunulacak.
 
Seçici Kurul kimlerden oluştu?
İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İlhan Zincircioğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Sonnur Kırmızıoğlu, Borsa Onur Üyesi Dr. Tayfur Akın, İzmir İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Oktay Darcan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Prof. Dr. Murat Boyacı, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Ege Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Gönen Özşatır, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Gülen Yıldız Turp.
 
Yarışmada ödül kazananlar:
1.lik ödülleri: 
Berkan Bostanoğlu / Akıllı Tarım Kategorisi: “Agromechatronics”
Atakan Yıldız / Çevre Dostu Tarım Kategorisi: “Soilbiom: Yeni Nesil Gübre”
Mansiyon Ödülleri:
Hüseyin Anıl Akbaş / Tarımsal Pazarlama, Markalaşma ve İletişim Kategorisi: “Geleceğin Çiftçileri”
Ali Esat Kuzucuk / Çevre Dostu Tarım Kategorisi: “Zeytin Pirinasından Doğa Dostu Ambalaj Malzemesi Üretimi”
 
Sergilenmeye Hak Kazanan Proje Fikirleri:
Ekrem Saralıoğlu /Akıllı Tarım Kategorisi: “Kitle Kaynak ve Derin Öğrenme ile Tarım Ürünlerinin Tespiti”
Bekir Yakan / Akıllı Tarım Kategorisi: “Drone ile Yapay Tozlama”
Doruk Sertkahya / Çevre Dostu Tarım Kategorisi: “Organik Atıkları Kompostlaştırarak Karbon Bütçesine Katkı Sağlama: Biyoreaktör Örneği”
Berkay Güner / Akıllı Tarım Kategorisi: “Smart Agritech”
Büşra Aslan / Akıllı Tarım Kategorisi: “Vinedirection Tamamen Görsel Sensing ile Donatılmış Yapay Zekâ Destekli Verim Tahmini Ve Hastalık Tespiti Sistemi”
Gülsüm Boztaş / Çevre Dostu Tarım Kategorisi: “Sürdürülebilir Tarımda Biyopestisit Olarak Kullanılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler”
Halit Ahmet Akdemir / Akıllı Tarım Kategorisi: “Derin Öğrenme Yöntemi Kullanılarak Fidan Yaprağından Meyve Çeşit Tespiti: İncir Örneği”
Mehmet Güler / Akıllı Tarım Kategorisi: “Ahududu Akıllı Bitki Fabrikaları”
Mustafa Yurdakul / Akıllı Tarım Kategorisi: “Yapay Zekâ Tabanlı Mobil İlaçlama Robotu”
Ferhat Sancar / Akıllı Tarım Kategorisi: “Derin Öğrenme ile Obje Tanımlama Yapabilen Yabancı Ot Mücadelesi İçin Akıllı Pülverizatör Tasarımı”
Yılmaz Seçkiner / Çevre Dostu Tarım Kategorisi: “Çevresel Sürdürülebilir Dijital Zararlı Yönetimi”
Özgün Ünay / Akıllı Tarım Kategorisi: “Hasatçı Robotlar”
Ebrar Beceren / Bitkisel ve Hayvansal Üretim Kategorisi: “İklim Değişiklikleri Nedeniyle Kayısılarda Artan Zirai Don Kaybına Biyoteknolojik Çözüm”
Mert Demir / Bitkisel ve Hayvansal Üretim Kategorisi: “Akıllı İlaçlama Tabancası”
Mertcan Serdar Sert / Akıllı Tarım Kategorisi: “Tarımsal İlaçlama Sistemi”
Emre Umut Özkök / Çevre Dostu Tarım Kategorisi: “Green Cycle”
 
Ödül ve sergilenmeye hak kazanan projelerin yer alacağı sergi AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda 1-5 Şubat 2023 tarihleri arasında tüm ziyaretçilere açık olacak. Ödül Töreni de fuar kapsamında belirlenecek tarihte aynı yerde gerçekleştirilecek. Ödül ve sergileme alan katılımcılar detaylı bilgiye www.itb.org.tr internet adresinden ulaşabilirler.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum