Sağlık’ta Yapay Zeka Uygulamaları İzmir’de Tartışılacak

İzmir’de yapılacak Tıp Alanında Yapay Zeka kullanımı içerikli Uluslararası Kongre konusunda SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa EMİROĞLU bilgi verdi.

Sağlık’ta Yapay Zeka Uygulamaları İzmir’de Tartışılacak

İzmir’de yapılacak Tıp Alanında Yapay Zeka kullanımı içerikli Uluslararası Kongre konusunda SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa EMİROĞLU bilgi verdi.

Sağlık’ta Yapay Zeka Uygulamaları İzmir’de Tartışılacak
22 Aralık 2019 - 15:06

Dünyanın geleceğini yapay zeka konusundaki gelişmelerin belirleyeceğini vurgulayan Emiroğlu şunları söyledi:
            “Yapay zeka   insanın yapabildiği bir işi en az insan kadar veya daha iyi yapabilen yazılımsal sistemlere  denilmektedir. Yapay zeka konusunda  Almanya’nın 2025 yılına kadar 3 milyar avrodan fazla kaynak ayırdığı, Çin’in  2017’de yayınlanan Kalkınma Planında 2030 yılına kadar yapay zeka alanında dünyada ana merkez  olmayı hedeflediği  , ABD’nin Yapay Zeka alanında 592 proje yürüttüğü, İngiltere’nin  ise Yapay Zeka konusunda yaptığı yatırımların  2035 yılına kadar ülke ekonomisine 814 milyar Dolar gelir getirmesini planladığı ilan edilmiştir. Rusya’da bu alana yatırım yapan ülkelerden bir diğeri olup Rusya Devlet Başkanı Putin  ‘’Yapay Zeka teknolojisine liderlik eden ülkenin dünyayı yöneteceğini’’ ifade etmektedir.Yapay zeka konusunda küresel  rekabette  Ülkemizde yerini almış ilgili bakanlıkların , Üniversitelerin ve özel sektörün konu ile ilgili  çalışmaları yoğunlaşmıştır.  
Tıp alanında da teşhis ,tedavi gibi klinik ve bunlarla ilişkili işlerde veya bunlarla ilgili işlerin görülmesinde gerekli lojistiğin sağlanmasında kullanılan   sensörler ve makine öğrenimi algoritmalarını kullanan yazılımlardan oluşan yapay zeka kullanımı tüm dünyada hızla gelişmektedir.
Tepecik  Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak  yapay zeka uygulamalarının Tıp alanında kullanımı konusunda Tıp insanlarını, üniversiteleri, özel şirketleri, hastaları  ve kamu otoritesinden oluşan tüm paydaşları bir araya getirmeyi amaçlayan “Uluslararası Sağlıkta Yapay Zeka 2020 Kongresini” 16-18 Ocak 2020 tarihleri arasında Kaya İzmir Thermal&Convention Otel’de gerçekleştireceğiz. Başkanlığını İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak ÖZTOP ve SBÜ Tepecik E.A.H. Başhekimi Mustafa EMİROĞLU’nun yapacağı Kongrenin ilk gününde Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans salonunda “Sağlıkta Yapay Zeka Hazırlık Kampı” kursu düzenlenecektir. Konferansın Müteakip günlerinde Güney Kore Kangbuk Samsung Hastanesi Direktörü Ho-Kyung CHUN, Rusya’dan Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi'nden Andrey S. KRYLOV, Almanya’dan Kanser Araştırma Merkezi'nden Michael GÖTZ ile İsveç’ten Karolinska Enstitüsü'nden Magnus KJELLMAN’ın aralarında bulunduğu çok sayıda değerli yerli ve yabancı konuşmacıların yer aldığı paneller ve oturumlar gerçekleştirilecektir.”
 Kongrede; sağlık alanında son yıllarda öne çıkan yapay zeka uygulamaları, bu uygulamaların pratikte kullanım alanları ve gelecekte bizleri neler beklediği tüm paydaşları içerecek şekilde çok yönlü ele alınacağını kaydeden Doç. Dr. Mustafa EMİROĞLU, “Kongrede Ülkemizde yapılan çalışmalara katkıda sağlayacak sonuçların ortaya çıkmasını bekliyoruz.”diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum