Özel sporcuya özel kano

Çanakkale ve İstanbul Boğazları’nı iki defa yüzerek geçen otizmli sporcu Tuna Tunca, hedeflediği Manş Denizi’ni geçmesinde antrenmanlarını kolaylaştıracak kano desteği Güzelbahçe Belediyesi’nden geldi.

Özel sporcuya özel kano

Çanakkale ve İstanbul Boğazları’nı iki defa yüzerek geçen otizmli sporcu Tuna Tunca, hedeflediği Manş Denizi’ni geçmesinde antrenmanlarını kolaylaştıracak kano desteği Güzelbahçe Belediyesi’nden geldi.

Özel sporcuya özel kano
21 Temmuz 2021 - 11:23

18 yaşında 22 madalya sahibi olan özel sporcu Tuna Tunca’nın, açık su yarışlarında güvenli yüzebilmesini sağlamak için kano ihtiyacı olduğunu öğrenen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin, Güzelbahçe Belediye Meclisi’ne sunduğu önerge oy birliğiyle kabul edildi ve Tuna kanosuna kavuşmuş oldu. Tuna Tunca kanosunu Güzelbahçe’nin ve İzmir Körfezi’nin ilk Mavi Bayraklı Plajında antrenmanlarını yaparak hedeflediği Manş Denizi müsabakalarına hazırlanmaya başladı.
“Başarının arkasında özverili bir anne var”
İlçemizde ikamet eden Tuna ile çeşitli zamanlarda yüz yüze ve telefonda görüştüklerini belirten Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, ‘‘Birçok başarı elde eden ve ilçemizin ve otizmli bireylerin gururu olan Tuna’nın arkasında ve bu başarıya ulaşmasında annesi Gülnur hanımın büyük emeği bulunuyor. Kendisiyle görüştüğümüzde Tuna’nın Manş Denizi’ni geçmek istediği için Siteler Plajı’nda antrenman yaptığını ve güvenli yüzüş için kano ihtiyacı olduğunu öğrendik. İlk meclis toplantımızda gündemimize alarak Tuna’nın ihtiyacını giderdiğimiz ve onun başarılarına bir nebze de olsa katkı koyacağımızı bilmek bizi mutlu edecektir. Ancak takip ettiğim kadarıyla Tuna’nın bugüne kadar elde ettiği başarılarda çok iyi bir antrenöre sahip olduğu gibi çok özel ve özverili bir anneye sahip. Tuna’nın başarısının en büyük kaynağı özverili ve ilgili bir annenin olması. Hem antrenörü Mert Onaran’ı hem de annesi Gülnur Tunca’yı emeklerinden dolayı kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Tuna’nın her zaman yanındayız ve destekçisi olacağız’’ dedi.
“Güzelbahçe Belediyesi bize inanılmaz katkı sağladı”
Tuna ile birlikte birçok başarıya imza attıklarını söyleyen Triatlon Milli Takım Antrenörü, eski Milli Sporcu Mert Onaran, ‘‘Tuna’nın altı yıldır antrenörlüğünü yapıyorum. Beraber iki defa İstanbul Boğazı’nı, iki defa da Çanakkale Boğazı’nı geçtik. Aqua Master’ın farklı yüzme yarışlarında birlikte olduk ve madalyalar kazandık. Nihai hedefimiz uluslararası açık su yarışmalarına katılmak. Bu amaç içinde Güzelbahçe Belediyesi bize inanılmaz bir destekte bulunarak bir kano hediye etti. Artık açık su antrenmanlarımız ve beslenme ihtiyaçlarımızı karşılamamız çok daha kolaylaştı. Katkısı olan başta Belediye Başkanı Mustafa İnce ve Belediye Meclisi’ne tek tek teşekkür ediyorum’’ dedi.
“Tuna artık daha güvende”
Tuna’nın her daim yanında olan annesi Gülnur Tunca, ‘‘Güzelbahçe Belediyesi’nin bize almış olduğu kano Tuna’ya güvenlik olarak eşlik edilmesini sağlıyor. Tuna bu sayede tek başına uzun mesafeli antrenmanlarda daha güvenli olacak. Tuna yüzmeyi, suda olmayı çok seviyor. Çıkış noktamızı oluşturan da bu sevgisi oldu. Dayanıklılığı çok yüksek bir sporcu ve iş birliğine çok açık mizaçlı. Biz sadece onun önünü açıyoruz. Tuna başarılar kazanıyor. Şuan çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Tek başına geçmesi planlanan açık su geçişlerinde tekne takibi yapmasını içselleştirmesi içinde yardımcı olacak. Doğru bir eğitimle otizmli bireylere hem başarı hem de özgüven kazandırmak mümkün. Tuna aldığı doğru eğitim ve yüzme ile sosyalleşti, öz güven ve başarı kazandı. Otizmli bireyler toplumda var olmalı onları dışarı itmek yerine doğru yönlendirme ile kazanmalıyız ’’ dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum