Mutlu'dan adil ve katılımcı belediyecilik sözü

Seçilmesi halinde gerçekleştireceği projeleri açıklayan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, ortak yaşam, öğrenen ve her kuruşu her yurttaş için eşit harcayan belediyecilik yapacaklarını söyledi

Mutlu'dan adil ve katılımcı belediyecilik sözü

Seçilmesi halinde gerçekleştireceği projeleri açıklayan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, ortak yaşam, öğrenen ve her kuruşu her yurttaş için eşit harcayan belediyecilik yapacaklarını söyledi

Mutlu'dan adil ve katılımcı belediyecilik sözü
01 Mart 2024 - 13:01

CHP Konak Belediye Başkan Adayı Mimar Nilüfer Çınarlı Mutlu, seçilmesi halinde öncelikli gerçekleştireceği projeleri Mövenpick Otel’de düzenlediği toplantıda açıkladı. Toplantıya Parti Meclisi Üyesi Baran Bozoğlu da katıldı. Mutlu, Kemeraltı, afet, inovasyon, şeffaflık, dijital, e-ruhsat, öğrenen belediyecilik, ortak yaşam, kadın, genç, çocuk, engelli, dezavantajlı mahalleler, halk sağlığı, kültür ve sanat, kent belleği başlıklarında projelerini anlattı.
 
Toplantının açılışında konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi Baran Bozoğlu, Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun ismi Parti Meclisi’ne geldiğinde herkesin el kaldırdığını açıklayarak, “Oldukça hazırlıklı bir adayımız var. Artık belediye başkanlarının karnesi olacak. 3 ayda bir çalışmaları değerlendirilecek. Hiçbir yeri hafife almıyoruz. Garanti kazanacağız diye görmüyoruz. Genel merkezimiz, genel başkanımız sonuna kadar adayımızın yanında” dedi.
 
Sunuma “Artık hizmet belediyeciliği anlayışıyla çalışacağız” diye başlayan Nilüfer Çınarlı Mutlu, “Yönetim anlayışımız ise sosyal belediyecilik. Artık ölçümleme geliyor. Zaten ölçemediğinizi yönetemezsiniz. Önceliğimiz Kemeraltı. 2400 yıl önce yaşamın başladığı ve günümüzde de devam eden Kemeraltı bizim kültürel mirasımız. Restorasyonlar, dönüşümlerle yaşam kalitesini yükselteceğiz. Kemeraltı’na kreş ve gençlik merkezi açacağız. Gençlerin olmadığı, girmediği Kemeraltı’nı 7/24 yaşatamazsınız” dedi.
 
Mutlu’nun projeleri:

 • Afet hazırlık planı önceliğimiz. Mevcut planı güncelleyeceğiz. Yeşil alanlar yapılaşmaya açılmayacak. Su ve gıda, acil ihtiyaç stoğu yapacağız. Aslolan kimsenin hayatını kaybetmemesi.
 • Demokratik ve katılımcı belediyeciliği esas alarak çalışacağız.
 • İnovasyon merkezi kuracağız. Gençler ve fikir geliştirenler faydalanacak.
 • Şeffaf ve hesap verebilir belediyecilik uygulayacağız. Kamu parası harcıyoruz. Harcadığımız her kuruşun hesabını vereceğiz. Parayı eşit harcayacağız. Sloganımız adil ve eşit yurttaşlık. Her ihale, yapılan her çalışma açık ve detaylı şekilde yayınlanacak.
 • Dijital belediyecilik uygulanacak. Belediyenin her çalışması, uygulaması tüm detaylarıyla cep telefonları ile öğrenilebilecek. Herkes her konuyu bilecek.
 • E-ruhsat uygulaması ile her işlem telefon aracılığı ile yapılabilecek, takip edilebilecek.
 • Öğrenen belediyelik ise sürekli yeniliklere hakim olacağız. Biz dünyadaki yenilikleri öğrenirken, kendi uygulamalarımızı, yeniliklerimizi de duyuracağız.
 • Ortak yaşam belediyeciliği ile herkes kendini kamuda söz sahibi hissedecek. Kamudaki ortak kullanım alanlarıyla ilgili sorunlara hakim olacak ve hemen çözeceğiz. Kaldırım işgalleri, engellilerin sokağa rahat çıkabilmesi için gerekli müdahaleleri yapacağız. Açık pazaryeri uygulaması için altyapıyı uygun hale getireceğiz. Bu konuda güzel örnekler oluşturacağız.
 • Adil ve paylaşımcı belediye için Konak Kart uygulaması başlatacağız. Sosyal yardımlar bu kart üzerinden gerçekleştirilecek. Konak Kart sahipleri, kent esnafımızdan indirimli alışveriş imkanı bulacak.
 • Gıda bankacılığı uygulaması başlatacağız. Özellikle afetlerde gıda ulaşımı kolaylaştıracağız. Sadece gıda değil tüm acil ihtiyaçlar hatta mobilya bile bu uygulamada yer alacak.
 • Kütüphanelere ağırlık vereceğiz. Özellikle dezavantajlı mahallelere öncelik vereceğiz.
 • Dezavantajlı mahalleler öncelikli olmak üzere uygun ücretli kreşler kuracağız. Yasalar izin vermediği için ücretsiz yapamıyoruz. Bu kreşler çalışan anneler için olacak. Kadınların çalışma ve ulaşım saatlerini dikkate alarak kreşlerin açık kalma sürelerini uzun tutacağız.
 • Kadın merkezli belediyecilik ile kadınları öncelikleyeceğiz. Konak nüfusunun yüzde 51’i kadın. Belediye başkan adaylarının çoğunluğu kadın. Kadınlar için yardım destek hattı kuracağız, kadın sığınma evleri açacağız.
 • Gençlik merkezli belediyecilik ile gençleri sosyal hayatın içine katacağız. Gençlik merkezleri kuracağız. Gençlere kültür ve spor dallarında hizmet vereceğiz. Buralarda gönüllüler çalışacak.
 • Engelli merkezli belediyecilik ile engellilerimize ve belli bir yaşın üzerinde olup, fiziksel kısıtlılığı bulunanlara sosyalleşme imkanı sağlayacağız. Kaldırımları, altyapıyı, ulaşımı engellilerin rahatça kullanabileceği şekilde düzenleyeceğiz. Kentte en büyük şikayet kaldırımlar için geliyor. Bir kere doğru planlayıp, bu plan üzerinden yaparsanız, kaldırım sorunu hallolur. Esnafın kaldırım işgallerine son vereceğiz. Engelli yaşam merkezleri ile onları sosyal hayata katacağız. Hareket kabiliyeti olmayanlar için ulaşım sağlayacağız.
 • Halk sağlığı belediyeciliği yapacağız. Halk sağlığı merkezleri, evde bakım hizmeti, sağlık taramaları öncelikli konularımız olacak. Tabip Odası ve Diş Hekimleri Odası ile birlikte çalışacağız.
 • Başka bir sanat mümkün sloganı ile kültür ve sanat faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. Turnelerde uğranılan kent değil, turneye çıkan grupların merkezi olacağız.
 • Kent belleği çalışmalarımızla restorasyon, yemek, gelenek gibi özelliklerimizin tanıtımını ön plana çıkaracağız.
 • Festival kente olacağız. Festival organize edenlere alan açacağız. Laik ve seküler hayat isteyen insanların korkularını önleyeceğiz. Alternatif projeler geliştireceğiz.
 • Temiz, çevreci ve yeşil belediyecilik uygulamaları yapacağız. Göreve gelir gelmez ilk işimiz temizlik çalışmalarını düzenlemek olacak. Araç, ekipman parkını yenileyeceğiz. Kadroları genişleteceğiz.
 • Sürdürülebilir yağmur suyu yönetimi uygulayacağız.
 
 
 
 
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum