‘Köy Enstitüleri ruhu ölmez’

Konak Belediyesi ile Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin (YKKED) birlikte düzenlediği “Köy Enstitüleri ve Yerel Yönetimler” başlıklı çalıştay, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

‘Köy Enstitüleri ruhu ölmez’

Konak Belediyesi ile Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin (YKKED) birlikte düzenlediği “Köy Enstitüleri ve Yerel Yönetimler” başlıklı çalıştay, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

‘Köy Enstitüleri ruhu ölmez’
12 Ocak 2020 - 23:00

Konak Belediyesi ile Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği’nin (YKKED) birlikte düzenlediği çalıştayda, “Köy Enstitüleri ve Yerel Yönetimler” tartışıldı.
Sekiz başlık altında düzenlenen çalıştay, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve YKKED Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş’ın konuşmalarıyla başladı.
Prof. Dr. Kocabaş, köy enstitülerinin güncel karşılığının yerel yönetimlerce algılanmasının önemine değinerek, “Bizler köy enstitülerini ülkemizin eğitim tarihinde laik, demokratik ve nitelikli eğitimin özgün kurumu olarak algılıyoruz. Köy enstitüleri bir düşünce devrimi ve toplumsal dönüşüm projesidir. Köy enstitülerinin güncel karşılığının yerel yönetimlerde, bir siyaset kurumu tarafından yeniden anlaşılmasının, bir eğitim reformunun en önemli referanslarından biri olacağı düşüncesindeyiz” dedi.
Köy enstitüleri bir ideolojiydi!
Konak Belediye Başkanı Adbdül Batur,  ise  köy enstitülerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temeller üzerinde kurulmasında çok büyük önemi olduğunu ifade ederek köy enstitüleri ruhunun kuruluşunun 80 yıl sonrasında bile halen sürdüğünü dile getirdi. Bugün ülkede yaşanan sorunların Köy enstitülerinin kapatılmasıyla olan ilişkisine dikkat çeken Başkan Batur, “Açılan her köy enstitüsü Atatürk’ün devrimlerinin, ilkelerinin; sosyal demokrasinin, eşitliğin, paylaşımın ideolojisiydi. Baktılar ki genç cumhuriyetin sağlam temelleri köy enstitüleri sayesinde daha sağlam hale geliyor, istemediler, çareyi kapatmakta buldular. Bugün ülkemizde tarım can çekişiyorsa, çiftçi, köylü işçi dertliyse, işlemeyen demokrasi, adalet dağıtamayan hukuk sistemimizden şikayet ediyorsak sorumlusu 66 yıl önce köy enstitülerini kapatanlardır.” diye konuştu.
 
Çalıştay konuları
Çalıştayda “Eğitim Hakkı ve Yerel Yönetimler, Okul Öncesinden Yüksek Öğrenime Öğrencilerin Kişilik-Akademik Gelişimlerine Destek Eğitimi ve Yerel Yönetimler, Yerel Yönetimlerde Kültür ve Sanat Eğitimi, Yetişkin Eğitimi ve Yerel Yönetimler, Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği ve Yerel Yönetimler, Yerel Yönetimlerde Tarım, Ekoloji, Gıda Güvenliği, Doğa ve Çevre Eğitimi, Kooperatifçilik ve Yerel Yönetimler, Köy Enstitülerinin Güncel Karşılığının Yaratılması ve Yerel Yönetimler” konularında oluşturulan gruplar raporlar hazırlayacak.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum