Kadın Üreticiler İçin Bal Ormanı

İzmir İli Urla ilçesi Kuşçular Mahallesi’nde arıcılığın geliştirilmesi, kadın üretici gelirlerinin ve tarımsal çeşitliliğin arttırılması amacıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Urla İlçe Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen ve Borsamızın da paydaşları arasında yer aldığı “Kuşçular Mahallesi Kadın Girişimciler İçin Organik Arıcılık ve Bal Ormanı Projesi” protokol imza töreni Urla’da gerçekleştirildi.

Kadın Üreticiler İçin Bal Ormanı

İzmir İli Urla ilçesi Kuşçular Mahallesi’nde arıcılığın geliştirilmesi, kadın üretici gelirlerinin ve tarımsal çeşitliliğin arttırılması amacıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Urla İlçe Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen ve Borsamızın da paydaşları arasında yer aldığı “Kuşçular Mahallesi Kadın Girişimciler İçin Organik Arıcılık ve Bal Ormanı Projesi” protokol imza töreni Urla’da gerçekleştirildi.

Kadın Üreticiler İçin Bal Ormanı
09 Ocak 2020 - 14:27

Protokol imza törenin Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Urla İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Yılmaz, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli katıldı.
Kuşçular Mahallesi’nde üreticilerin bilgi ve becerilerinin artırılmasına yönelik eğitim faaliyetleri, fenni kovan ve arıcılık malzemelerinin temini, üreticilerin bir araya geleceği kooperatifin aktifleştirmesi, üretilen arı ürünlerinin pazarlanması gibi çalışmaları içeren proje ile kadın istihdamına pozitif katkı sağlanması hedefleniyor.
İmza töreninde konuşan Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Önder Can, projenin kadın istihdamını artırmak ve arıcılık faaliyetini canlandırmak açısından oldukça önemli olduğuna dikkati çekti.
Önder Can, Urla’ya Dut Ormanı ve Bal Ormanı dışında 2020 yılı içerisinde sakız dikiliş alanlarının artırılıp yine 2020 yılı içerisinde Urla’ya Trüf Ormanı kurulumunun sağlanmasını istedi.
Urla İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Yılmaz ise yaklaşık iki yıllık emek sonrasında Urla’ya 37 dekarda İpek böcekçiliğini geliştirmek için oluşturdukları Dut Ormanı’nın ardından Bal Ormanı’nı da bölgeye kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Son yıllarda gurme sektörünün gelişmesiyle Urla’nın her yerinde yaygınlaşan restoran ve oteller ile sitelerden dolayı arıcılarımız kovanlarını koyacak yer bulmakta zorlanmakta, koyanlar ise cezai yaptırımlarla karşılaşmaktadır. Bal Ormanımız sayesinde arıcılarımız 12 ay hiçbir taşımaya gerek kalmadan konaklama yapma imkânı bulabileceklerdir. Ayrıca Bal Ormanımız öncelikle Urla’nın merkez ve güney mahallelerindeki kadınlara yeni bir iş kapısı ve ek gelir elde etme olanağı sağlayacaktır”.
Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise “Tarım ve Orman Bakanlığı Urla İlçe Tarım Müdürü İbrahim Yılmaz’ın imzasını taşıyan Kuşçular Mahallesi Kadın Girişimciler İçin Organik Arıcılık ve Bal Ormanı Projesi’nde yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu projeyi hem bölgenin potansiyelinin doğru değerlendirilmesine olanak sağlayacağı hem de kadınlar için yeni bir istihdam sahası açacağı için çok kıymetli buluyorum” dedi. Ülke olarak amacımızın ve hedefimizin üretimde Avrupa standartlarına ulaşmak olması gerektiğine inandığını belirten Işınsu Kestelli, “İzmir Ticaret Borsası olarak destek vermekten mutluluk duyduğumuz ‘Organik Arıcılık ve Bal Ormanı Projesi’ gerçekten çok boyutlu bir proje. Bu proje ile bölgede katma değeri yüksek bir üretim faaliyetinin canlandırılması hedefleniyor. İlk etapta hedeflenen kovan başı verimlilik Türkiye ortalamasının üstünde. Zaten kırsal kalkınma için en önemli nokta da tarımsal üretimde katma değeri yüksek ürünler elde edilmesine odaklanılmasıdır. Çünkü kırsal kesimdeki nüfusun ekonomik refah seviyesini artırmak toplumun tamamı için kritik önem taşır. Kırsal ve bölgesel kalkınma politikaları ne kadar başarılı olursa, toplumun ve ülkenin refah seviyesinin yükselmesi de o oranda başarılı olur. Aynı zamanda kente göçten kaynaklanan problemler de en aza indirgenir” diye konuştu.
Proje kapsamında neler hedefleniyor?
Kuşçular Mahallesinde hayata geçirilen proje kapsamında bölgede bal ormanının kurulacak olması ve kadınların istihdam edilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla, 34 bin 548 metrekarelik arazi, Menderes Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bal ormanına dönüştürülecek. İzmir Ticaret Borsası’nın katkılarıyla ekilecek 16 bin kekik, 16 bin adaçayı, 22 bin 400 lavanta fidesi ile biyolojik çeşitlilik zenginleştirilecek. Ayrıca projenin her safhasında kadın çiftçiler ile çalışılacak. Bu çerçevede 40 kadın çiftçi ailesine, 3’er adet arılı fenni kovan verilecek. Toplam 120 kovan üretime kazandırılacak. Her aileye birer takım arıcılık malzemesi teslim edilecek. Projede yer alan kadınlar, Urla İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından; arıcılığın gerektirdiği tüm eğitim ve becerilerle donatılacak. Bölgedeki kooperatifçilik faaliyetleri canlandırılacak. Üretimden paketlemeye her safhada kadınlar görev alacak.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum