"Ben daima yanınızdayım"

Çocuk Belediyesi ile beraber Masal Evi, Çocuk Faaliyet Merkezi, İzmir95 Erken Çocukluk Birimi ve Meslek Fabrikası Kurs Merkezi’ni bünyesinde bulunduran Gürçeşme Çocuk Belediyesi Yerleşkesi açıldı. 67 dönüm alana sahip yerleşkenin açılışında konuşan Başkan Soyer, “Türkiye’nin Çocuk Belediyesi’ne sahip ilk çocukları İzmirli. Burası sizin. Sizlerle birlikte, bu ülkeyi daha ileriye taşımak için canla, başla çalışacağım. Ben daima yanınızdayım” dedi

"Ben daima yanınızdayım"

Çocuk Belediyesi ile beraber Masal Evi, Çocuk Faaliyet Merkezi, İzmir95 Erken Çocukluk Birimi ve Meslek Fabrikası Kurs Merkezi’ni bünyesinde bulunduran Gürçeşme Çocuk Belediyesi Yerleşkesi açıldı. 67 dönüm alana sahip yerleşkenin açılışında konuşan Başkan Soyer, “Türkiye’nin Çocuk Belediyesi’ne sahip ilk çocukları İzmirli. Burası sizin. Sizlerle birlikte, bu ülkeyi daha ileriye taşımak için canla, başla çalışacağım. Ben daima yanınızdayım” dedi

21 Şubat 2024 - 13:47

Başkan Tunç Soyer’in ilkini Seferihisar'da başlattığı Çocuk Belediyesi uygulaması yaygınlaşıyor. Çocuk Belediyesi ile beraber içinde Masal Evi, Çocuk Faaliyet Merkezi, İzmir95 Erken Çocukluk Birimi ve Meslek Fabrikası Kurs Merkezi bulunan Gürçeşme Çocuk Belediyesi Yerleşkesi açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ev sahipliğindeki açılışa İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, belediye bürokratları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda çocuk ve ebeveyn katıldı.  Sosyal imkânlara erişemeyen çocuk ve annelerini atölye çalışmaları, psikolojik danışmanlık hizmeti ve meslek kursları ile desteklemek üzere hizmet verecek yerleşke ile bölgede fırsat eşitliğinin sağlanması hedefleniyor. Çocukları sanat, bilim ve doğaya yönlendiren renkli etkinlik programına sahip 67 dönüm alana kurulu merkez aileleri ve çocukları mutlu edecek. 
 
Uzun zamandır hayalini kurdukları yerleşkeyi hizmete açmanın mutluluğu içinde olduklarının altını çizen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok emek verdi arkadaşlarım. Tamamını İzmir Büyükşehir Belediyesi personeli gerçekleştirdi. İzmir’in 8500 yaşındaki demokrasi uygarlığı her zaman bana çocuğu anımsatıyor. Çocuklar, hiçbir farklılık gözetmeden bir arada, uyum içinde var olmanın iksirini keşfetmişler. Yüreklerinde sevgiyi, adaleti, merhameti ve hep daha güzelini arzulayan sonsuz umudu taşırlar. Yaşamın bütün renkleri, erdemleri çocukların kalbinde filizlenir. Çocuklar savaşmaz. Çıkar için başkasına kötülük etmez. Ordular kurmaz. Kendi yarattığı dünyanın hayhuyundan boğulup, yaşamın gerçek sevinç kaynaklarıyla olan bağını asla yitirmez, doğaya zarar vermez. İzmir gibi” dedi. 
 
İzmir’e yepyeni demokrasi kalesi armağan ettiklerini söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Şehirlerimizin her köşesini sokakları, caddeleri, evlerimizi ve parklarımızı. Şehri şehir yapan ne varsa çocuklarımızla paylaşıyoruz. Ne yapıyorsak çocuklarımız için yapıyoruz. Çocuklarımızın kendi geleceklerini tarif ederken söz haklarının olması gerektiğini biliyoruz. 2011’de bu eksikliği görerek, Seferihisar Belediye Başkanlığı görevimi yaparken çocuk belediyesi kurulmasına öncülük ettim. Böylelikle Türkiye’nin ilk ve tek Çocuk Belediyesi Seferihisar’da doğdu. Çocuk Belediyesi bir belediye başkanı olarak bana eşsiz bir imkân verdi. Dünyayı bir çocuğun gözünden görebilmeyi mümkün kıldı. Bir park mı yapılacak? Yoksa bir okul, pazaryeri mi? Elbette uzmanların, karar vericilerin düşünceleri önemli. Fakat bir tesisi, orayı kullanacak çocukların gözünden görmek en az meselenin teknik özellikleri kadar değerli. Çünkü o park, o okul, o yaşam alanı çocuklara ait. Seferihisar Çocuk Belediyesi’nde, sadece çocuklar için değil, aynı zamanda çocuklarla birlikte icraat yapmanın anahtarını bulduk. İzmir Çocuk Belediyesi'ni kurarak, devrim niteliğindeki bu yapıyı tüm kenti kapsayacak şekilde genişlettik” diye konuştu. 
 
Çocukları düşüncelerini, yollarını aydınlatan ışık olarak kabul ettiklerinin altını çizen Başkan Soyer, “Daima iyilikten, güzellikten yana, herkes için adil ve eşit yaşamı çocuklarımızın katılımıyla geliştirdik. Demokrasi ağını genişletmeye kararlıyız. Beş yılda elimizden geldiğince İzmir'i çocukların yetişkinler kadar söz sahibi olduğu, örnek kent yaptık. Çocuklarımızın yerel yönetimde söz sahibi olduğu Çocuk Belediyemizin kapısı, dileyen çocuklarımıza açık. Bugün, çocuklarımızın tertemiz yüreklerinden, ışıl ışıl gözlerinden aldığımız ilhamla şehrimize yepyeni meydan kazandırıyoruz. En büyük eserini çocuklara, gençliğe emanet eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün İzmir’iyiz. Bu tarihi günde çocuklara seslenmek istiyorum. Sevgili evlatlarım. Çok değerlisiniz.  Gelecek omuzlarınızda yükseliyor. Sizlere iyi, güzel ve adil bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalıştık. Yetersiz kaldığımız birçok konu, istesek de çözemediğimiz meseleler var. Biliyorum ki bu yerleşkenin çatısı altında, sadece kendiniz için değil, biz yetişkinler için de daha güzel dünyanın mimarı olacaksınız. Bizim çözemediğimiz meselelere yenilikçi çözümler üreteceksiniz. Okullarınız bitmemiş, yaşınız küçük olabilir. Bunların önemi yok. Gördüğünüz sorunları çözmek için sakın beklemeyin. Bu toplumun saygın ferdisiniz.  Oy hakkınız olmasa dahi söz hakkınız var.  Biz, bugünün yöneticileri, söz hakkını size tanımak zorundayız. Üzerimize düşen büyük görevi sizleri yılda bir gün makam koltuklarında ağırlayarak yerine getiremeyiz” diye konuştu.
 
Çocuklara, daha fazlasını hak ettiklerini ifade eden Başkan Soyer, “Merak ederek, sorarak, oynayarak, çalışarak, araştırarak, tasarlayarak, geleceğimizi inşa etmek için şimdiden harekete geçebilirsiniz. Ne mutlu bana Türkiye’nin çocuk belediyesine sahip ilk çocukları İzmir’in çocukları oldu. Birlikte açtığımız yerleşkemiz size ait. Burada iklim krizi ve yoksullukla mücadele edeceğiz, demokrasi ve adalet için çalışacağız. Huzurunuzda bir kez daha söz veriyorum. Sizlerle birlikte, bu ülkeyi daha ileriye taşımak için canla, başla çalışacağım. Dünyamızı daha güzel, adil, huzur, barış ve mutluluk dolu bir gezegen yapacağız. Daima yanınızdayım. Bu değerli yapının hayat bulmasında emeği geçen yol arkadaşlarıma içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sizleri çok seviyorum. Tek tek gözlerinizden öpüyorum” dedi. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Belediyesi Komisyon Başkanı Ayşe Simla Yazıcıoğlu, “Bu yerleşkede nice mutluluklara imza atacağız. Başkanımız Tunç Soyer bize çok güzel bir yerleşke hediye etti. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi. 
 
Açılışta Başkan Soyer tek tek merkezleri gezip bilgi alırken, Gürçeşme Faaliyet Merkezi Çocuk Korosu ve Gürçeşme Masal Evi Çocuk Korosu birbirinden renkli şarkıları seslendirdi. 
 
Gürçeşme Çocuk Belediyesi’nde neler yapılıyor?
Kentin çocuklarını yerel yönetim mekanizmalarına dâhil eden İzmir Çocuk Belediyesi, çocukların aktif yurttaşlık temeliyle yerel yönetimde söz sahibi olabilmelerini amaçlıyor. 36-60 ay aralığındaki çocukların ihtiyaç ve gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak fiziksel, bilişsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için uygun koşulları sağlayan Masal Evi’nde, kadın ebeveynleri desteklemek amacıyla Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü ile iş birliğiyle meslek edindirme ve beceri kursları da veriliyor. 
 
Çocuk Faaliyet Merkezi’nde 7-14 yaş aralığındaki çocuklara fen, matematik, resim, Türkçe, İngilizce, el sanatları, yaratıcı drama, keman ve gitar derslerinin yanında yetişkinlere yönelik atölye, sosyokültürel etkinlikler düzenleniyor. Çocuklar ve ebeveynler için psikolojik danışmanlık, rehberlik ve seminerler sunuluyor. 0-3 yaş arası bebeklerin sağlıklı gelişimi ve anneleri gebelikten itibaren desteklemek için kentin farklı bölgelerinde programlar yürüten İzmir95 Erken Çocukluk Birimi de yerleşkede bulunuyor. Gürçeşme Çocuk Belediyesi ile ilgili ayrıntılı bilgi 0232. 293 96 81 numaralı telefondan alınabiliyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum