İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Sn Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde İzmir kent ulaşımında İzmirli vatandaşların yaşadığı artı para sistemine yönelik olarak yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Bilal Doğan konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“Geçtiğimiz haftalardan itibaren İzmir ulaşımında uygulamaya konan yeni bir sistemi burada kamuoyunun dikkatine sunmak ve detaylarını halkımıza aktarmak istiyoruz. Önceki ay İZBAN’da başlayan “Artı para” yani gittiğin kadar öde adlı ücret sistemi 1 Nisan itibarı ile belediye otobüslerine de taşınmıştır. Seferihisar’a yönelik yapılan bu çalışma her ne kadar Büyükşehir Belediyesi tarafından “Bu model çok tuttu”, “Çabuk alıştık”, ” Yarı yarıya ucuz”, “Vatandaşlar çok sevdi”, “Örnek uygulama” şeklinde lanse edilse de işin aslı hiç de görüldüğü gibi değildir. Reklam malzemesi yapılan bu sistem aslında tamamen bir aldatmacadan ibaret olup halkımızı kandırmaya yönelik bir algı operasyonudur. Kelime oyunlarının altında aslında gizli bir zam yatmaktadır.

“Artı para” kavramı sanki belediye olarak vatandaşın cebine ilave bakiye yükleniyormuş gibi bir anlam ortaya çıkartmaktadır. Oysa ki, tam tersine yolculara kartlarına fazladan para yüklenmesi istenmekte ve gizli zam yapılan biniş ücretlerinde eskisine nazaran daha fazla para tahsil edilmektedir. Biz bu yüzden bu uygulamayı artı para değil eksi para olarak adlandırmak istiyoruz. Artık halkın cebindeki paraya göz dikip indi bindi ücretini hesaplayacağınıza önce çalışmayan dolum cihazlarınıza, arıza yapan ve vatandaşı yolda bırakan belediye otobüslerine, yanlış işletme politikası nedeniyle balık istifi giden otobüslerinize, çalışmayan durak bilgi sistemlerine çare bulun. İzmirli bu yarım yamalak hizmetleri hak etmiyor. Burası Türkiye’nin üçüncü büyük ili. Burası Türkiye’nin batıya açılan kapısı. Başarısız ve vizyonsuz anlayışı ile çağın gerisinde kalan ve her seferinde hizmet yerine zam yapan ESHOT’ta yaşanan buhran yaptığınız bürokrat değişimleri ve görevden almalarla çözülecek gibi değildir. Bu kuruma köklü bir revizyon şarttır. Umarız bundan sonra yapılacak uygulamalar daha dikkatli gözden geçirilir ve ısrar ettiğiniz bu yanlış uygulamalardan da bir an önce vazgeçersiniz.”

 

Dier Yazlar