İzmir Büyükşehir Belediyesi, çocukların en sevdiği yazarlardan Muzaffer İzgü’nün adını verdiği Mavişehir’deki “yeni tasarım” parkı törenle açtı. Parkın açılışına katılan çocuklara Muzaffer İzgü’nün kitapları hediye edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mavişehir Caher Dudayev Caddesi’nde hayata geçirdiği yenilikçi ve modern çizgileriyle beğeni toplayan parka,  geçtiğimiz yıl İzmir’de vefat eden Türk mizahının en önemli yazarlarından Muzaffer İzgü’nün adını verdi.  Karşıyaka Tramvayı’nın da güzergahında üzerindeki 12 dönüm arazi üzerine kurulan ve hem yeşil dokusu hem de farklı tasarımıyla dikkat çeken park, düzenlenen törenle açıldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Atilla Sertel, CHP İl Başkanı Deniz Yücel, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Aslan, meclis üyeleri, muhtarlar, Muzaffer İzgü’nün oğlu Ahmet Şahin İzgü ile eşi Muhterem İzgü ve yakınları katıldı.

Doğdu, okudu, düş kurdu ve yazdı

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl vefat eden Muzaffer İzgü’yü rahmetle andıklarını belirterek, “Muzaffer İzgü abimiz kentimize ve çocuklarımıza her zaman destek oldu. Yaşamına 154 kitap sığdırdı. Adana’da doğdu ama 40 yıl İzmir’de yaşadı. Çocukları yetiştirmek, onlara okumayı sevdirmek için var gücüyle çalıştı. ‘Doğdum,  okudum,  düş kurdum,  yazdım,  gidiyorum.  Unutmayın çocuk okuru olmayanın yetişkin okuru olmaz’ demişti. Ülkemize,  gençlerimize,  çocuklarımıza yaptığı büyük katkı önünde saygıyla,  hürmetle,  minnetle eğiliyoruz. Bu parkla birlikte adının ilelebet yaşamasını istiyoruz” dedi.

Yaşanabilir kentler hedefimiz

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Büyükşehir Belediyesi önderliğinde kentin doğru gelişmesi için çalıştıklarını kaydederek, “Doların yeşili için değil, doğanın yeşilinden çocukların faydalanması için çalışıyoruz. Şehirlerin yaşanmaz hale dönüştürülmesi vizyonsa, biz öyle bir vizyona sahip değiliz.  Biz kentlerin yaşanabilir olması için çaba sarf ediyoruz.  Siz ’15 bin kişilik stat yapacağım’ diyorsanız;  biz ’30 bin kişilik yapacağım ve  spor kompleksleriyle yapacağım’  diyen bir başkanı, Aziz Kocaoğlu’nu alkışlayacağız. Karşıyaka’ya 7 bin oturma kapasiteli stat yapmak isteyenleri değil!” şeklinde konuştu.

 

Dier Yazlar