Tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkileri önlenmesi amacıyla her yıl 9 Şubat- Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanıyor. Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Gül Kitapçıoğlu, “Sigara tiryakilerinin yüzde 10-15 kadarı akciğer kanserinden ölmektedir.         Sigara tüm kanser ölümlerinin üçte birinden sorumludur. 15 yaşın altında sigaraya başlayanlarda kansere bağlı ölüm riski 15 kat daha fazladır” dedi.

Sigaranın 2030 yılına kadar ölüm nedenleri arasında birinci sıraya yükseleceğinin tahmin edildiğini ifade eden Uzm. Dr. Kitapçıoğlu, “Görülme oranı giderek artan kanser yüzde 22’lik oran ile kalp hastalıklarından sonra dünyada ikinci ölüm nedenidir.  Tüm dünyada her yıl yaklaşık 14 milyon yeni kanser olgusu ve 8 milyon kansere bağlı ölüm kaydedilmektedir. Sigara içmemek,  sağlıklı beslenmek, fiziksel aktiviteyi artırarak herkes kanser riskini bireysel olarak azaltabilir. Tütün ve sigara tek başına en büyük kanser nedenidir. Aktif ve pasif sigara ve tütün ürünlerinden kaçınmak, kişinin içiyorsa sigarayı bırakması hem kendisi hem de ailesi ve çevresi için en önemli korunma önlemidir. Hangi yaşta olursa olsun sigarayı bırakmak yaşam yılı beklentisini ve yaşam kalitesini artırır” diye konuştu.

Sigara dumanında 4 bin çeşit zararlı kimyasal madde olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Gül Kitapçıoğlu, “ Bunların 43 çeşidi kanser yapıcıdır. Nikotin yüzde  1-3 oranındadır. Nikotin katranla beraberken karsinojenik etki gösterir. Sigara tiryakilerinin yüzde 10-15 kadarı akciğer kanserinden ölmektedir.     Sigara tüm kanser ölümlerinin üçte birinden sorumludur. Sigaranın neden olduğu hastalıklar içinde en korkuncu akciğer kanseridir. Çünkü bu hastalığa tanı konulduğunda dörtte üçü ameliyat olamayacak kadar ileri derecededir. 15 yaşın altında sigaraya başlayanlarda kansere bağlı ölüm riski 15 kat fazladır. Sigarayı deneyen her 15 yaştan küçük 4 çocuktan 3’ü sigara bağımlısı olmaktadır.         Bu hastaların beş yıllık sağ kalımı yüzde 5-10 arasında olup ortalama bir yıl yaşarlar” dedi.

Dier Yazlar