Arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarıyla “Türkiye liderliğini” koruyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma seferberliğine devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği standartlarındaki 21. arıtma tesisini, Menemen Türkelli’de törenle hizmete aldı. Menemen’in ikinci arıtması olan tesis, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yaklaşık 10 kilometrelik iletim hattı ile birlikte 9.4 milyon liraya mal edildi. Tesisin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Deniz Yücel, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Göreve geldiğinden bu yana Menemen’e yaptıkları alt yapı destek tutarının 315 milyon lira olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Bu tutarın 3’te biri İZSU Genel Müdürlüğü’nün ilçeye yaptığı yatırımlardır. Neden arıtma, neden çevre, neden sosyal kültürel faaliyetler diye soracak olursanız; hava kirliyse, su kirliyse, toprak kirliyse, gıda ve çevre sağlıklı değilse bu  kalkınma nasıl gerçekleşecek? İnsanlar buraya nasıl yatırım yapacak; turizm, kongrecilik, tarım, sanayi nasıl büyüyecek? İnsanlar ancak 24 saat içilebilir su, temiz hava, temiz su, temiz gıda olan yaşanabilir, dünya standartlarındaki bir yere gelir. Çevre yatırımları öne çıkmış kentler başarı kazanıp büyüyor” şeklinde konuştu.

Tahir Şahin: İzmir Aziz kalacak

Törende konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, belediye başkanlarının pek çok iş yaptığını ancak çevreye yapılan yatırımların Türkiye’de en son sıraya atıldığını belirterek, “Bu işin gerçek sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve dolayısıyla Başkanımız Aziz Kocaoğlu’dur. Bu arıtma yapılmamış olsa, bütün bu atıklar İzmir körfezine dökülecekti. Herkes yol yapar, kanal yapar, ulaşım hizmeti getirir Türkiye’de; en son para kalırsa da bu tür yatırımlar yapılır düşüncesi var. Ama Aziz Başkan çevre yatırımları en önceye aldı. Çünkü Aziz Başkan çevreyi sevdi, doğayı sevdi. Çevreyi seven insanı sever” dedi ve şöyle devam etti:

“Bana göre en önemli işlerden biri de Selçuk’tan Bergama’ya kadar uzanacak İZBAN hattında Aziz Kocaoğlu’nun büyük payı var. Hiç kimse merak etmesin, dost düşman da bunu böyle bilsin: İzmir Aziz’dir, Aziz kalacak. İZBAN hattı çalışmaya başladıktan sonra 2015-2016 TUİK verilerine göre Menemen, İzmir’in en büyük ilçelerinden biri olmuştur. Her taraf yüzde 1.2 büyürken, Menemen 5.9 büyümüştür. Bunda İZBAN’ın rolü büyük.”
9.4 milyon liralık tesis

Türkelli Atık Su Arıtma Tesisi, 2010 yılında İZSU tarafından ilçede hizmete alınan 100 bin kişi kapasiteli Menemen İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ne uzaklık nedeniyle ulaşamayan Türkelli, Helvacı ve Hatundere yerleşimlerinin evsel atıklarını arıtacak. 20 bin metrekarelik alanda inşa edilen tesis, 15 bin kişiye hizmet edecek kapasitede bulunuyor ve günde 3 bin metreküp evsel atık arıtıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar kurduğu 20 arıtma tesisinde olduğu gibi, bu tesiste de evsel atıklar Avrupa Birliği standartlarında ileri biyolojik yöntemle arıtılıyor ve arıtılmış sular,  ultraviyole ışınları ile dezenfekte ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkelli, Helvacı ve Hatundere yerleşimlerinin evsel atıklarının arıtma tesisine ulaşması için ayrıca 9.4 kilometre uzunluğunda kanal hattı döşedi ve üç adet terfi merkezi yaptı. İletim hattı ile birlikte tesis 9.4 milyon liraya mal oldu.

Dier Yazlar