Uluslararası Girişimci Kadınlar Zirvesi’nin (IWEC) bu yılki ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ ödülü, İnci Holding Yonetim Kurulu üyesi  Perihan İnci’ye verildi.

İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve PBA İç ve Dış Ticaret Yonetim Kurulu Başkanı olan Perihan İnci ‘Yılın Girişimcisi’ ödülüne layık görüldü. TOBB’nin adayı olarak dört Türk kadın girişimci arasında yer alan İnci, Aynur Ayhan, Vildan Özcan ve Canan Özdemir ile birlikte Şangay kentinde düzenlenen törende ödülünü, IWEC’in Yönetim Kurulu Başkanı, ABD’nin eski Benin Büyükelçisi Ruth A. Davis’in elinden aldı.

İnci, TOBB tarafından Türkiye adına aday gösterilmesi ve bu ödüle layık görülmesindeki nedenleri şu şekilde özetledi; “Erkeklerin hakim olduğu üretim sektörlerinde edindiğim benzersiz deneyimler, aile şirketimizin güçlendirilmesi ve yeniden yapılanmasında üstlendiğim rol, kız kardeşlerimle dayanışmam, kadınların elde ettiği başarılara önemli bir örnek. Bazı çalışmalarım henüz tam hedeflerine ulaşmasa da, PBA çatısı altında hızla çeşitlenen farklı sektörlerdeki yatırımlarım girişimci ruhun bir kanıtı olarak görüldü. Kadın girişimciliğini destekleyen öncü ticaret organizasyonlarına olan katkım, önde gelen sektör işbirliklerinde üstlendiğim roller, son olarak da bilgi ve deneyimimi gelecek nesillere aktarma ve kadınlarımıza rol model olma konusundaki çabalarım, beni sadece Türkiye’de değil, uluslararası ölçekte kadın girişimciler için iyi bir örnek olarak gösterilmemi sağladı” diye konuştu.

Asya’daki iş fırsatları

2006 yılında Barcelona ve Manhattan Ticaret Odaları tarafından kurulan ve ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından desteklenen IWEC’in bu yılki ödül teması “Kadın İşletmelerini Küresel Çapta Birleştirmek: Asya’daki Fırsatları Değerlendirmek” oldu.

Küresel ölçekte kadın girişimciliğine katkıda bulunan IWEC, her yıl düzenlediği ödül töreniyle uluslararası pazarda faaliyet gösteren veya göstermek isteyen kadınları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Her yıl büyüyor

Her sene bünyesine yeni ülkeler katarak daha da büyüyen IWEC’in organizasyonları kapsamında 2006’dan bu yana 40 ülkeden 350’ye yakın kadın girişimci ödüle layık görüldü. Bugüne kadar ödül alan kadınlar arasında, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başta olmak üzere 15 Türk yer aldı.

Avustralya’dan Güney Amerika’ya kadar dünyanın dört bir köşesinde kadın girişimciliğini teşvik eden IWEC’in ağındaki kadın girişimciler, yaklaşık 26.6 milyar dolarlık bir ticaret hacmini temsil ediyor.

Dier Yazlar